Wyzwania na drodze początkującego golfisty. Jak sobie z nimi poradzić?
Gra w golfa to rozrywka uwielbiana przez wielu. Nic w tym dziwnego, ponieważ osiąganie sukcesów, trafiając do dołków na łatwiejszych i trudniejszych polach, daje sporą satysfakcję. Zabawa z kolei nie tylko pobudza ducha rywalizacji, ale także wzmacnia więzi pomiędzy graczami. Nie wspominając już o tworzeniu pięknych, wesołych wspomnień! Jednak pierwszym krokiem, aby zagłębić się w ten świat bardziej, jest nauka gry w golfa. Na początku może ona stanowić nie lada wyzwanie, ale dlatego jesteśmy my! Dzisiaj opowiemy Ci o trudnościach, jakie spotykają początkujących golfistów oraz wskażemy najlepsze sposoby nauki. Zapraszamy do lektury.
Jakie trudności czyhają na młodego golfistę?
Nie zamierzamy mydlić Ci oczu – golf dla początkujących bywa trudny. Gra ta wymaga opanowania specyficznej techniki zamachu oraz koordynacji ruchów całego ciała. Jednak nie martw się – kluczem do sukcesu jest odpowiednie podejście i cierpliwość. Każdy kiedyś zaczynał, nawet najlepsi! Jeśli masz w sobie motywację, na pewno podołasz wyzwaniom, jakie postawi przed Tobą golf.
Nienaturalny ruch zamachu
Podczas gry w golfa prawidłowo wykonany ruch nie jest zgodny z naturalnymi wzorcami, jakie posiada człowiek. Dla początkujących golfistów nauczenie się go może sprawiać trudności.
Główne cechy nienaturalnego zamachu:
- grając, golfista wykonuje skręt o ok. 90°,
- podczas górnej części zamachu ramiona są maksymalnie odwiedzione,
- wymagany jest skoordynowany ruch obrotowy bioder i tułowia; jest on wyuczony, a nie naturalny,
- w czasie zamachu ciężar ciała przenosi się z nogi na nogę,
- całość opiera się na maksymalnej koordynacji ramion, nóg, bioder i tułowia, jest złożony, a do tego wymaga dużo praktyki.
Różne rodzaje uderzeń
Znasz już pierwszą zasadę dotyczącą postawy, ale właściwie jak zacząć grać w golfa? Nie można pominąć tutaj kwestii nauki różnych rodzajów uderzeń. Nie jest ich wcale tak mało, co może stanowić problem dla świeżo upieczonego golfisty. Jednak ten element jest kluczowy, aby odpowiednio grać! Nauka wymaga poznania wielu technik i znajomości tego, kiedy powinno się je stosować. Jakie wyróżniamy uderzenia?
- Drive – uderzenie z tee, ma na celu uzyskanie jak największego zasięgu,
- iron – wykorzystuje się tutaj kij żelazny z fairwaya lub rough, ma krótszy zasięg niż drive, ale większą precyzję,
- pitch – uderzenie o dalekim zasięgu, mające na celu wysokie zagranie piłki wraz z jej zatrzymaniem się blisko dołka,
- chip – krótkie i delikatne uderzenie z bliskiej odległości, aby stoczyć piłkę po ziemi w kierunku dołka,
- putt – podobny do chip, ale wykonywany na putting green,
- bunker shot – uderzenie wykonywane jest z piasku bunkra, wymaga specjalnej techniki,
- approach shot – wykorzystuje się żelazny kij z fairwaya, aby skierować piłkę w kierunku greenu.
Dla początkujących osób zalecane jest opanowanie najpierw technik pitch, chip oraz putt. Później można przejść do praktyki pozostałych uderzeń.
Najlepsze sposoby na efektywną naukę gry w golfa!
Wchodząc w świat golfa, możesz czuć się zagubiony. Poznawanie wszystkich zagadnień związanych z grą oraz doskonalenie swoich umiejętności wymagają cierpliwości i czasu. Na szczęście mamy dla Ciebie kilka rad, by łatwiej przejść przez ten proces!
Nauka z instruktorem
Dużą rolę w nauce odgrywa oczywiście instruktor golfa. Lekcje z kimś doświadczonym pomogą upewnić się, że praktykujesz techniki we właściwy sposób. Opanowanie prawidłowych zamachów oraz uderzeń jest kluczowe, by móc nazywać siebie golfistą. Nauczyciel wskaże błędy w postawie i ruchu, co pozwoli uniknąć wytworzenia się nawyków trudnych do skorygowania w późniejszym czasie.
Stopniowe wdrażanie
Pierwsza rozgrywka nie powinna prowadzić od razu do zabawy na całym polu. Ćwiczenie rozpoczyna się na driving range (dłuższe uderzenia) oraz putting green (techniki putt i chip). Dzięki temu można opanować podstawowe ruchy, zanim przejdzie się do o wiele bardziej złożonych sytuacji.
Regularne treningi
Każda nowa umiejętność wymaga regularnych ćwiczeń, by utrwalić prawidłowe wzorce ruchu. Praktyka przynajmniej raz w tygodniu, łącząca różne rodzaje uderzeń, zapewni satysfakcjonujące efekty.
Gra z doświadczonymi graczami
Obserwowanie doświadczonych graczy pomaga w lepszym zrozumieniu strategii, etykiety oraz zasad tej dyscypliny sportu. Rady i wskazówki zaawansowanych golfistów są cennym źródłem informacji dla nowej osoby.
Analiza wideo
Nagrywanie własnych uderzeń oraz analiza tego, jakie ruchy się wykonuje, są sprawdzonymi sposobami na doskonalenie swoich umiejętności. Pomoc instruktora w obserwacji własnych błędów przyczyni się do wypracowania właściwej techniki.
Cierpliwość i wytrwałość
Gra w golfa to wymagający sport, a jego prawidłowe opanowanie wymaga czasu. Ważne jest, aby nie zniechęcać się na początku oraz konsekwentnie pracować nad rozwojem własnych zdolności.
Nasza ulubiona aktywność nie oszczędza początkujących, jednak pamiętaj, że nie jesteś w tym sam! Odpowiedni instruktor, nauka z innymi graczami i duża ilość poświęconego czasu pomogą Ci stać się prawdziwym golfistą. Jeśli szukasz wartościowych lekcji, które ułatwią opanowanie technik tego sportu, zapraszamy do nas! Akademia golfa Lisiej Polany oferuje profesjonalne zajęcia z trenerem. Chwytaj za kij i do dzieła!