Kije do golfa – kiedy i jakich używać?

Mimo że dla niewtajemniczonych sport ten może wydawać się prosty, pierwsze lekcje golfa to nie lada wyzwanie! Polegają nie tylko na opanowaniu odpowiednich technik i ruchów, ale także zrozumieniu, do czego służą poszczególne kije oraz jakie jest ich zastosowanie. Do przyswojenia oprócz praktyki jest zatem dużo teorii. Nauka golfa potrafi dać w kość, dlatego spieszymy Ci z pomocą. W tym wpisie opowiemy o poszczególnych rodzajach kijów oraz o tym, kiedy ich używać!

nauka golfa

Woody

Produkty z tej kategorii stosowane są do najdalszych uderzeń na polu golfowym. Charakteryzują je długie trzonki oraz lekka konstrukcja z dużymi głowami. Mimo że nazwa jasno wskazuje na zastosowanie drewna, było ono częściej wykorzystywane w pierwotnych wersjach tych kijów. Aktualnie wytwarza się je przy użyciu tytanu lub stali.

Rodzaje kijów typu Woody

  • Driver – największy oraz najdłuższy z tej kategorii. Zazwyczaj używa się go w celu wykonania pierwszego odbicia z obszaru tee. Umożliwia wyprowadzenie najdalszych uderzeń, co na początku gry stanowi element kluczowy. Dzięki wykorzystaniu tego kija piłka może pokonać jak największą odległość.
  • Fairway Woods – budowa tego modelu zbliżona jest do drivera. Kije te różni jednak wielkość główek, Fairway Woods ma mniejszą. Można wyróżnić kilka „numerów” tego produktu, m.in. 3 wood, 4 wood, 5 wood, posiadające inny kąt nachylenia główki. Tych kijów używa się do uderzeń z tee oraz fairwaya (trawy). Pozwalają one uzyskać długie odległości z różnych miejsc na polach golfowych.
nauka gry w golfa

Irony

Typ irony to jeden z najważniejszych kijów w torbie każdego golfisty! Używa się go do bardzo szerokiego zakresu uderzeń. Różne kategorie ironów zaprojektowane zostały z myślą o rozmaitych poziomach i stylach gry.

Rodzaje kijów Irony

  • Blades – posiadają małe, cienkie główki. Oferują nie tylko doskonały wygląd, ale przede wszystkim czucie i kontrolę. Tradycyjnie mają słabe kąty nachylenia oraz generują dobre prędkości obrotowe, przy czym jednak stosuje się je do uderzeń nakierowanych na mniejsze dystanse.
  • Player’s Irons – przeznaczone dla golfistów o niskim handicapie w stosunku do profesjonalnych graczy. Nie trudno zauważyć ich podobieństwo do Blade’ów (małe główki, słabe kąty nachylenia), często jednak wyposażone są w lepsze technologie pozwalające na zwiększenie odległości i/lub wyrozumiałości.
  • Player’s Distance Irons – jest to dość popularna kategoria. Łączy dużą odległość oraz wyrozumiałość w główkach kijów. Ten wariant Irony dodatkowo świetnie się prezentuje. Generuje większą prędkość od poprzedników, jednak traci na ilości obrotów.
  • Game Improvement Irons – kije zaprojektowane z myślą o średnich handicapach, oferują równowagę między odległością oraz wyrozumiałością. Mają większe główki od poprzednich modeli. Są idealne dla graczy chcących poprawić swoje umiejętności i poszukujących kijów, które „wybaczają błędy”.
  • Super Game Improvements Irons – wyróżnia je duża główka oraz maksymalna wyrozumiałość. Idealne dla początkujących, których handicap nie jest za wysoki. Używając ich, podniesienie piłki oraz uzyskanie dużej odległości jest znacznie łatwiejsze. Oferują maksymalną pomoc przy uderzeniach.
gra w golfa

Hybrids

Kije typu Hybrids zostały zaprojektowane jako połączenie modeli Woody oraz Irony. Dzięki temu wyróżnia je wszechstronność, ponieważ pozwalają na popełnianie błędów bez większych konsekwencji. Jest to korzystny wybór dla wielu golfistów. Mają mniejsze główki niż fairway woods, ale większe niż tradycyjne irony. Są to kije łatwe w użyciu, mają większy sweet spot oraz kąt nachylenia, co ułatwia podniesienie piłki w powietrze. Pole golfowe często nie szczędzi nowych graczy, jednak te kije sprawdzą się w wielu sytuacjach. Można ich używać do długich uderzeń oraz tych wykonywanych z roughu.

Instruktaż golfa

Wedges

Kij typu Wedges to ważny element zestawu golfowego, szczególnie w krótszych grach. Precyzja i kontrola nad piłką są kluczowe do wygrania takich rozgrywek, a to właśnie oferują te modele.

Rodzaje kijów Wedges

  • Pitching Wedge – posiada najmniejszy loft spośród kijów tego typu, zazwyczaj w zakresie od 44 do 49°. Używa się go głównie do podejść z green na odległość do 120 jardów oraz niskich chipów. W zestawach golfowych kij Wedge występuje najczęściej.
  • Gap Wedge – nazywa się go również Approach Wedge. Jego loft mieści się w zakresie od 50 do 54°. Świetnie nadaje się do uderzeń z odległości 80-100 jardów, co wypełnia lukę między Pitching a Sand Wedge. Używa się go także do precyzyjnych podejść na green.
  • Sand Wedge – loft wynosi od 54 do 58°. Charakteryzuje go szeroka podeszwa, co przekłada się na większy bounce, pomagając w uderzeniach z bunkra. Jak sama nazwa wskazuje, stworzony został do wybijania z piasku, jednak używa się go także do krótkich podejść na green z trudnych pozycji, np. downhill lies.
  • Lob Wedge – model posiadający największy loft, zwykle od 58 do 64°. Pozwala to uzyskać bardzo wysoką trajektorię lotu piłki. Używa się go do krótkich, wysokich uderzeń nad przeszkodami, a także precyzyjnych podejść na green, gdzie pożądany jest minimalny roll piłki.
najlepsze pole golfowe

Puttery

Putter jest specjalistycznym typem kija, używanym wyłącznie na greenie. Służy precyzyjnemu i delikatnemu uderzaniu piłki, aby wbić ją do dołka. Wyróżnia go krótki trzonek w porównaniu do innych modeli wykorzystywanych w golfie. Jego główka zwykle jest płaska lub lekko wypukła. Dzięki temu piłka idealnie toczy się po greenie bez nadawania jej zbyt dużej rotacji. Główki putterów mają różne kształty. Dostępne są m.in. klasyczne blade, mallet czy mid-mallet. Ich wybór wpływa na balans oraz czucie podczas uderzenia. Nie posiadają praktycznie żadnego loftu, dzięki czemu uderzają piłkę z minimalnym podniesieniem.

Pole golfowe

Specjalistyczne kije: Chipper

Chipper to specjalistyczny kij, przeznaczony do krótkich uderzeń wokół greenu. Łączy w sobie cechy Puttera i Wedge’a, dzięki czemu umożliwia większą precyzję w stosunku do modeli tradycyjnych. Budową przypomina swojego poprzednika, posiada krótki trzonek oraz płaską lub lekko wypukłą główkę. Jest ona jednak trochę większa, a kij ma niewielki loft (zwykle 25-35°), dzięki czemu piłka zostaje delikatnie podniesiona. Jest krótszy niż standardowy model, jednak trochę dłuższy od Puttera. Ułatwia to uderzenia z niewielkich odległości wokół greenu. Najlepiej sprawdza się na 30-60 jardów. Jest bardzo wyrozumiały na uderzenia niedoskonałe, dzięki czemu mogą z niego korzystać gracze o różnym poziomie zaawansowania.

Wiedząc, czym różnią się poszczególne kije, stawiasz pierwszy krok, by podbijać pola golfowe! Mamy nadzieję, że nasz wpis nie tylko zapoznał Cię z tematyką używanych narzędzi i sposobów ich wykorzystania, ale także zachęcił do kontynuowania przygody z tym fascynującym sportem. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy na nasze lekcje gry w golfa. Instruktorzy pomogą Ci odpowiednio wdrożyć się w ten świat.

Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jesteś już zarejestrowany? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?