Jakie korzyści dla zdrowia niesie gra w golfa?
Wpływ sportu na zdrowie – wszystko, co warto wiedzieć
Mówi się, że sport to zdrowie i w twierdzeniu tym jest sporo prawdy, ponieważ ten regularnie uprawiany zbawiennie wpływa na cały nasz organizm. Często powtarzamy sobie: „Dziś nie mam czasu, od jutra zaczynam ćwiczyć’’, co w efekcie sprawia, że moment, w którym mamy rozpocząć przygodę z aktywnością fizyczną, jest notorycznie przekładany. Motywacja oraz chęci odgrywają tutaj najważniejszą rolę! Może zdarzyć się również tak, że źle dobraliśmy pod względem swoich możliwości, a także zainteresowań sport, jaki chcemy uprawiać, zważając na to, co powszechnie modne – a przecież nie dla każdego jest siłownia czy zajęcia zumby. Należy więc w pierwszej kolejności indywidualnie dopasować do siebie aktywność fizyczną, by ta stała się pasją. Oto top 10 najważniejszych powodów, dla których warto wdrożyć sport do swojej codziennej rutyny.
- Poprawa nastroju
- Redukcja stresu
- Wzmocnienie układu kostnego
- Łagodzenie bóli kręgosłupa
- Poprawa równowagi
- Zapobieganie zwyrodnieniom stawów
- Poprawa ogólnej wydolności organizmu
- Pomoc w pozbyciu się napięć w ciele
- Podnoszenie odporności
- Zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób przewlekłych
Gra w golfa a jej dobroczynny wpływ na zdrowie
Gra w golfa to aktywność fizyczna o średniej intensywności, co oznacza, że w jej trakcie wykorzystuje się od 3 do 6 razy więcej energii niż podczas siedzenia. Uderzanie w piłeczkę, noszenie torby golfowej, a także samo przemieszczanie się po obszernym polu to czynności, które pomagają nam spalić sporo kalorii. Ile ich stracimy w ciągu jednej gry?
- Gra na 9 dołków: średnio ok. 400-700 kalorii,
- gra na 18 dołków: średnio ok. 900-1400 kalorii.
W tym wypadku należy podkreślić, że na spalanie kalorii podczas gry w golfa wpływ mają także takie aspekty jak: masa ciała, czas oraz intensywność rozgrywki, jak również sposób przemieszczania się (oczywistym jest, że podczas chodzenia spalamy więcej kalorii, niż jeżdżąc wózkiem golfowym).
Golf to niezwykle wyjątkowa dyscyplina sportowa, którą może uprawiać niemal każdy – wystarczy jedynie odpowiednio dopasować tempo gry do swoich możliwości oraz stanu zdrowia. Golfiści spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni, dzięki czemu dostarczają organizmowi większe dawki tlenu. To z kolei zbawiennie wpływa na pracę układu oddechowego, sercowego, a także mózgu. Jednak korzyści przemawiających za rozpoczęciem regularnej gry w golfa jest znacznie więcej, a wśród nich wymienić można takie jak:
- poprawa wytrzymałości (siły mięśniowej),
- polepszenie ogólnej wydolności organizmu,
- poprawa koordynacji (gra w golfa angażuje mięśnie głębokie, ucząc utrzymania równowagi),
- pomoc w obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia,
- poprawa jakości snu,
- redukcja ryzyka wystąpienia udaru czy zawału,
- poprawa kondycji psychicznej.
Jakie ryzyko niesie ze sobą gra w golfa?
Odpowiedź brzmi: niewielkie. Oczywiście, tak jak w każdym innym sporcie, istnieje ryzyko wystąpienia kontuzji, ale te nie są zbyt częste. Zwykle dotyczą pleców (odcinka lędźwiowego) – wedle badań naukowców z Barrow Neurological Institute stanowią one 55% wszystkich urazów u profesjonalistów, a także 35%, gdy pod lupę weźmie się początkujących graczy. Dlatego, żeby jak najskuteczniej odciążyć kręgosłup, zalecane jest, aby zamiast noszenia sprzętu na plecach wybrać wózek trzykołowy. Ponadto drugim najbardziej narażonym na kontuzję obszarem podczas gry w golfa jest ręka/nadgarstek, stąd też trzeba pamiętać o odpowiednim chwycie kijka. W grupie najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o nabycie urazu, znajdują się: seniorzy, amatorzy, a także zawodowcy, którzy często przesadzają z poziomem intensywności treningu.
Wskazówki dla początkujących golfistów, o których warto pamiętać
- Nauka golfa zawsze powinna odbywać się pod okiem doświadczonego trenera, który podpowie nam, na co zwracać uwagę, a także zapozna nas z obowiązującymi na polu golfowym przepisami.
- Zacznijmy od rozgrzewki – wystarczy, że przeznaczymy na nią około 10 minut. Podczas jej wykonywania warto skoncentrować się na ćwiczeniach zwiększających siłę, mobilizujących kręgosłup, a także konkretne grupy mięśniowe.
- W przypadku słonecznego dnia, który zamierzamy spędzić na polu golfowym, warto postawić na ubrania z długim rękawem, czapkę lub kapelusz (chronią one przed nadmierną ekspozycją na słońce). Trzeba pamiętać również o zastosowaniu kremów przeciwsłonecznych.
- Aby zmaksymalizować zbawienny wpływ golfa na zdrowie, na grę powinniśmy przeznaczyć ok. 2,5 godziny tygodniowo.
Czas obalić mity!
- Mit nr 1: niechlubnie przyjęło się, że golf to wyłącznie sport dla starszych, bogatych ludzi. Nic bardziej mylnego! Dyscyplina ta nie dyskryminuje żadnej grupy osób, co oznacza, że swoich sił mogą w niej spróbować zarówno seniorzy, jak i młodzież kochająca rywalizację. A tej na polu golfowym na pewno nie zabraknie! Poza tym roczny koszt gry w golfa nierzadko wynosi tyle co równowartość tygodniowego wyjazdu na narty z całą rodziną, więc stwierdzenie, że to sport zarezerwowany dla osób bardzo majętnych, jest błędne. Ponadto coraz więcej firm produkuje stroje oraz sprzęt przeznaczony do jego uprawiania (w tym przede wszystkim kije do golfa), a zwiększona konkurencyjność na rynku sprawia, że ceny tych niezbędników są naprawdę atrakcyjne.
- Mit nr 2: golf to nudna dyscyplina. Tak mówią ci, którzy albo nigdy go nie spróbowali, albo nie rozumieją jego zasad (o tych opowiemy podczas kursu w Lisiej Polanie). Oczywiście z zewnątrz może to wyglądać jak wymachiwanie kijem bez żadnego celu, ale w momencie, gdy poznamy już wszystkie etykiety oraz reguły gry w golfa i poczujemy zew rywalizacji, zakochamy się w tym sporcie bez pamięci.
Gra w golfa poprawia kondycję, zmysł równowagi, zmniejsza stres, jak również zapobiega wielu chorobom. Wyżej użyliśmy popularnego frazesu: sport to zdrowie, jednak kończąc ten poradnik, możemy śmiało stwierdzić, że GOLF TO ZDROWIE. Dlatego, gdy zastanawiasz się, czy spróbować swoich sił w tej właśnie dyscyplinie, to odpowiedź jest tylko jedna: tak! Gra w golfa adresowana jest zarówno do osób starszych, jak i młodszych (nawet do dzieci), które pragną wdrożyć do swojego życia oryginalną, ale zarazem dającą mnóstwo satysfakcji aktywność fizyczną. Akademia Golfa Lisiej Polany stoi przed nimi otworem!