Golfowy mit: piłka musi zatrzymać się w strefie dropowania

Cykl porad golfista z zasadami. Zasady tłumaczy sędzia Paweł Jakubowski.

Golfiści często błędnie sądzą, że piłka, która znalazła się w przeszkodzie wodnej bądź – w opinii gracza – jest piłką nie do zagrania, powinna zostać zdropowana w strefie dwóch kijów nie bliżej od dołka, a następnie musi się w niej zatrzymać. Wtedy – ich zdaniem – piłka wraca do gry. Uwaga, to mit!

diagram, reguł, gry, golfa, dropowanieDropowanie piłki może dotyczyć wielu sytuacji, w tym właśnie uwolnienia z bocznej przeszkody wodnej (Reguła 26-1 c.) oraz piłki nie do zagrania (Reguła 28 c.). Co nakazują w takim przypadku reguły?

Dropowanie- co naprawdę mówią reguły?

Zgodnie z zasadami zawodnik musi upuścić piłkę w odległości dwóch kijów nie bliżej dołka. Upowszechniony – i niestety fałszywy! – mit głosi, że piłka nie tylko musi się od tej strefy odbić, lecz także w niej spocząć, a jeśli wytoczy się poza ten obszar, należy ją ponownie zdropować.

Piłka nie do zagrania. Strefa dropowania i dopuszczalne miejsce spoczynku piłki.

Tymczasem reguła 20-2 c. mówi jasno, że „zdropować piłkę ponownie należy wtedy, gdy potoczy się i spocznie w odległości większej niż dwie długości kija od miejsca, w którym zdropowana piłka po raz pierwszy dotknęła pola”. Patrz: diagram 1 i 2.

Oczywiście, jeśli piłka spocznie w miejscu, które jest bliżej dołka niż w poprzedniej pozycji, albo jeśli znajdzie się w bliższej odległości od punktu, gdzie piłka oryginalna ostatni raz przecięła granicę hazardu wodnego, wtedy również należy ją ponownie upuścić. W innym przypadku ponowne dropowanie nie jest konieczne.

Reasumując, piłka uwolniona zgodnie z powyższymi procedurami może zatrzymać się nawet w odległości 4 kijów od punktu odniesienia stosownego do danej reguły.

 

Paweł Jakubowski golfista i sędzia golfowy PZG

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Dodaj komentarz


Zaloguj się

Zapomniałeś hasła?

Jesteś już zarejestrowany? Zaloguj się


Zarejestruj się

Zapomniałeś hasła?